YEAR NAME SPORT
1962 Roger Gibbon Cycling
1963 Derryck Murray Cricket
1964 Wendell Mottley Athletics
1965 Roger Gibbon Cycling
1966 Wendell Mottley Athletics
1967 Roger Gibbon Cycling
1968 Edwin Roberts Athletics
1969 George Bovel II Swimming
Joey Carew Cricket
1971 Charlie Davis Cricket
Joan Porter Athletics
1972 Hasley Crawford Athletics
Enid Brown Netball
1973 Bernard Julien Cricket
Everard Cummings Football
Leela Calpu Table Tennis
1974 Charlie Joseph Athletics
Beena Narwani Badminton
1975 Derryck Murray Cricket
Jean Pierre Netball
1976 Hasley Crawford Athletics
Esther Hope Athletics
1977 Hasley Crawford Athletics
Richard Fernandes Swimming
Nadira Abdool Table Tennis
1978 Larry Gomes Cricket
Althea Thomas Cricket
1979 Eddie Marcelle Boxing
Maria Nunes Golf
1980 Patricia Bartlette Swimming
Michael Solomon Athletics
1981 Claude Noel Boxing
Patricia Bartlette Swimming
1982 Shawn Taveres Chess
Elizabeth Dennis Cricket
1983 Leslie Stewart Boxing
Gillian Forde Athletics
1984 Larry Gomes Cricket
Elizabeth Gibson Tennis
1985 Leslie Stewart Boxing
Debra O’Connor Badminton
1986 Gene Samuel Cycling
Debra O’Connor Badminton
Hazel Taylor Netball
1987 Gene Samuel Cycling
Hazel Taylor Netball
1988 Augustine Logie Cricket
Karen Greenidge Tennis
1989 Ian Bishop Cricket
Euphemia Huggins Athletics
1990 Ian Bishop Cricket
Debra O’Connor Badminton
1991 Gene Samuel Cycling
Bridgette Adams Netball
1992 Ian Morris Athletics
Elizabeth Gibson Tennis
1993 Brian Lara Cricket
Debra O’Connor Badminton
1994 Brian Lara Cricket
Siobhan Cropper Swimming
1995 Ato Boldon Athletics
Cheryl Ann Sankar Taekwondo
1996 Ato Boldon Athletics
Cheryl Ann Sankar Taekwondo
1997 Ato Boldon Athletics
Siobhan Cropper Swimming
1998 Ato Boldon Athletics
Siobhan Cropper Swimming
1999 Brian Lara Cricket
Siobhan Cropper Swimming
2000 Ato Boldon Athletics
Fana Ashby Athletics
2001 Brian Lara Cricket
Rheann Chung Table Tennis
2002 Darrel Brown Athletics
Cleopatra Borel – Brown Athletics
2003 Brian Lara Cricket
Candice Scott Athletics
2004 George Bovell III Swimming
Candice Scott Athletics
2005 Brian Lara Cricket
Candice Scott Athletics
2006 Stephen Ames Golf
Jizelle Salandy Boxing
2007 Stephen Ames Golf
Cleopatra Borel – Brown Athletics
2008 Richard Thompson Athletics
Jizelle Salandy Boxing
2009 Renny Chow Athletics
Josanne Lucas Athletics
2010 Roger Daniel Shooting
Cleopatra Borel – Brown Athletics
2011 Roger Daniel Shooting
Kelly-Ann Baptiste Athletics
2012 Keshorn Walcott Athletics
Kelly-Ann Baptiste Athletics
2013 Jehue Gordon Athletics
Giselle Ann Jackman Powerlifting
2014 George Bovell III Swimming
Cleopatra Borel Track & Field
 2015 Machel Cedeno Athletics
Cleopatra Borel Track & Field
 2016 Keshorn Walcott Athletics
Michelle-Lee Ahye Track & Field